Fiberglass Nedir?

FİBERGLASS NEDİR?

Fiberglass bir diğer adıyla cam elyafı tamamen ham maddelerden üretilmiş olan bir üründür. Bir cam ipliği olan fiberglass, magnezyum, kireç taşı, alüminyum karışımıyla elde edilir. Belirli bileşenlerden oluşan fiberglass cam kırıntıları ya da atık camlardan oluşan ince lif şeklindedir. Camla güçlendirilmiş olan fiberglass, dayanıklılığı ile birçok alanda değerlendirilir.

Cam elyafı tam anlamıyla 1930’lu yıllarda Amerika’da geliştirilmeye başlamıştır. Kullanım avantajının çok olması sebebiyle hemen hemen her sektöre yayılmıştır. Cam elyaf özellikleri ile birçok sektörde değerlendirilerek kullanılmaya başlanmıştır.

Fiberglass avantajları;

  • Korozyona oldukça dayanıklıdır. Fiberglass kullanımı bu nedenle oldukça geniştir.
  • Sıcaktan veya soğuktan etkilenmez.
  • Sıvı geçirgenliği yoktur.
  • Şekli bozulmaz ve darbelere direnç gösterir.
  • Farklı şekillerde ve renklerde üretilmeye uygundur.
  • Hafif bir malzemedir. Fiberglass özellikleri sayesinde kolay şekil verilebilir.
  • Küflenmez veya paslanmaz.
  • Sağlığa dost bir malzemedir ve her alanda kullanılabilir.
  • Dayanıklılığı sayesinde de uzun ömürlüdür. Fiberglass avantajları arasında en dikkat çekici olan dayanıklı olmasıdır.

 

Fiberglass(Cam Elyafı) Kullanım Alanları;

Oldukça ince ve dayanıklı yapısı olan cam elyaf özellikleri ile birçok sektörde kullanılıyor. En çok tercih edilen ise havacılık (Uçak,İnsansız Hava Aracı,Dron vb.) inşaat, otomotiv ve ulaşım sektörüdür.

Fiberglass Neden Kullanılmalıdır?

Cam elyafı birçok alanda güvenle kullanılabilen bir üründür. Yapısından kaynaklı yanıcı özelliği olmaması, korozyona direnmesi, darbelerden etkilenmemesi oldukça değerlidir. Günümüzde otomobilden konuta, uçaktan ulaşıma kadar her durumda ihtiyaç doğrultusunda kullanılır. Hafif ve uzun ömürleri olması da bir başka kullanım tercihidir.

Cam elyafı mekanik ve kimyasal dayanıklılığı açısından yüksek değerlere sahiptir. Fiberglass, hafif ve taşınabilir olması, su geçirmemesi gibi birçok üstün özelliği sebebiyle her sektörde kullanıma uygun olan bir üründür. Bu da kullanım alanını her geçen gün genişletmektedir.


Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /var/www/vhosts/ultrabaglama.com/httpdocs/wp-content/themes/ultrabaglama/inc/shortcodes/share_follow.php on line 41