Kompozit Nedir?

Önceleri mimarlık ve arkeoloji gibi alanlarda rastlanılan “kompozit” ibaresi, günümüzde başta kimya olmak üzere endüstrinin çeşitli alanlarında sıklıkla ifade edilmektedir.

Kompozit, aralarında kimyasal bağ olmayan iki ya da daha fazla malzemeyi istenen özellikleri sağlayacak şekilde belirli şartlar ve oranlarda fiziksel olarak bir araya getirerek elde edilen malzeme olarak tanımlanabilir.

Kulanım Alanları

Kompozit malzeme, gemi, uçak-uzay, savunma, yapı-inşaat, tüketim mallarında, korozyon dayanımı gerektiren uygulamalarda, elektrik-elektronik, otomotiv, kara taşıtlarında, özel amaçlı uygulamalarda ve özellikle denizcilik sektöründe kullanılan sağlam, hafif ve uzun ömürlü bir malzeme türüdür.

Kompozit Malzemenin Avantajları

Kaynağı her geçen gün azalan doğal malzemeye alternatif olan kompozit malzeme, uzun ömürlü malzeme, mukavemetli malzeme gibi arayışların sonucunda kullanılmaya başlanmıştır. İşlenme kolaylığı, mekanik davranışları, esnek yapıları ve düşük yoğunluğa sahip olmaları önemli avantajlarıdır.

Yüksek Mukavemet: Kompozitlerin çekme ve esneme, eğilme mukavemeti birçok metalik malzemeye göre çok daha yüksektir.

Korozyona ve Kimyasal Etkilere Karşı Mukavemet: Kompozitler, rutubetten, korozyondan ve çoğu kimyasal etkilerden zarar görmezler.

Yüksek Isı Direnci: Isı iletim katsayısı düşük malzemelerden oluşabilen kompozitlerin ısıya dayanıklılık özelliği, yüksek ısı altında kullanılabilmesine imkân sağlamaktadır.

Hafiflik: Çelik ve çelik türevi malzemeye göre kompozit malzeme daha hafiftir.


Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /var/www/vhosts/ultrabaglama.com/httpdocs/wp-content/themes/ultrabaglama/inc/shortcodes/share_follow.php on line 41